Zespoły biorące udział w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na zagospodarowanie Placu Przyjaciół Sopotu miały za zadanie zaprojektować nowy główny element zamykający kompozycję istniejącego placu oraz zaproponować formę i lokalizację dla
3 punktów gastronomicznych, tzw. kredensów. W ramach przyjętej koncepcji dopuszczono możliwość wymiany istniejących latarni, ławek
i śmietników.
Zwycięska praca to projekt biura projektowego Wolski Architekci.
Autorzy projektu postanowili wykorzystać symbol miasta – sopocką mewę, przeobrażoną do nowej współczesnej formy. Głównym, nowoprojektowanym elementem placu jest przestrzenna forma nurkującego do wody ptaka, nawiązująca swoją prostą formą do sztuki origami. Całość koncepcji dopełnia umieszczona na poziomie placu tafla wody wraz z fontannami oraz wyłaniające się z posadzki placu fragmenty ostrosłupów porośnięte zielenią, w których umieszczone zostały małe punkty gastronomiczne, tzw. kredensy.
Zastanawialiśmy się, w jaki sposób przedstawić istniejący symbol miasta, by osiągnąć efekt świeżości i zaskoczenia oraz jak stworzyć formę prostą i piękną w swoim wyrazie artystycznym. Uznaliśmy, że Sopocka Mewa powinna zostać przeobrażona do nowej, współczesnej formy.
Głównym nowo projektowanym elementem placu według naszej koncepcji jest przestrzenna forma nurkującego do wody ptaka, nawiązująca swoją prostą formą do sztuki origami. Całość kompozycji dopełnia umieszczona na poziomie placu tafla wody wraz z fontannami oraz wyłaniające się z posadzki placu fragmenty ostrosłupów porośnięte zielenią, w których umieszczone zostały tzw. kredensy.
Rzeźba ptaka nurkującego do wody to tło, a jednocześnie część przedstawienia multimedialnego z udziałem światła, wody i dźwięku.
Uniesione w górę skrzydło ptaka wypuszcza w niebo laserową strugę światła zaznaczając z daleka położenie głównego placu miasta.
Idąc na plac w dół ulicą Bohaterów Monte Casino na pierwszym planie zobaczymy współczesną kubiczną formę porośniętą zielenią, która mieści w sobie funkcję tzw. kredensu, forma wyrastającego z posadzki placu fragmentu ostrosłupa otwiera się na szpaler istniejących drzew; w cieniu platanów ustawiliśmy stoliki dla klientów gastronomii.
Idąc na plac od strony budynku Algi zobaczymy na pierwszym planie wyłaniającą się z posadzki placu przestrzenną formę porośniętą zielenią, która pełni funkcję obszernej podświetlanej o zmierzchu ławki.
Idąc na plac oraz od strony Grand Hotelu zobaczymy główny nowo projektowany element placu - kompozycję przestrzenną składającą się z nurkującego do wody ptaka i dwóch wyłaniających się z posadzki placu fragmentów ostrosłupów porośniętych zielenią, również mieszczących w sobie funkcję kredensu, rangę miejsca dla najważniejszego elementu placu podkreśla istniejący starodrzew, który wraz z nowo projektowanymi elementami stanowi harmonijną całość, każdy z kredensów zaprojektowany jest do obsługi stolików umiejscowionych po przeciwległych stronach całego elementu kompozycyjnego, część stolików zatem mieści się pod istniejącymi platanami, a część wzdłuż projektowanej wody.
Istniejąca przestrzeń placu, stworzona przez nową zabudowę, szpalery łukowo posadzonych platanów oraz kilku skupionych w jednym miejscu większych drzew, stanowi tło kompozycyjne dla naszej koncepcji. Uznaliśmy, że bardzo ważne jest, by nowo projektowane elementy placu wpasowały się urbanistycznie w jego kompozycję. Stylistyka wszystkich nowych elementów powinna być współczesna, spójna i prosta po to, by nie wprowadzać kolejnych "ozdobników" do przestrzeni, która ma ich wiele. Nowo projektowane elementy zostały umieszczone na każdym najważniejszym wejściu na plac, ukazując symbolicznie nowe oblicze głównego miejsca w Sopocie.